Biografia

Polski
Proces O.J. Simpsona przyciągnął uwagę Amerykanów, którzy z chorobliwą fascynacją śledzili zwroty akcji i obfitujące w krwawe szczegóły zeznania gwiazdora futbolu oskarżonego o brutalne zamordowanie byłej żony i jej przyjaciela. Sprawa ta zakończyła się absolutnym zwycięstwem jego zespołu obrońców i uwypukliła to, jak ważne w amerykańskim systemie prawnym jest posiadanie środków finansowych, które pozwalają zatrudnić najlepszych i najbardziej bezwzględnych adwokatów.
Orenthal James Simpson urodził się w San Francisco 9 lipca 1947 roku jako syn Eunice i Jimmy’ego Lee Simpsona, którzy rozstali się, kiedy miał pięć lat. Jako małe dziecko O.J. zachorował na krzywicę i do piątego roku życia nosił na nogach szyny. Mimo to wyrósł na obiecującego zawodnika futbolu amerykańskiego, doskonale się spisującego w drużynie licealnej i akademickiej. W lidze juniorów wybrano go do reprezentacji USA na pozycji biegacza w ataku, zdobył też stypendium sportowe na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Tam pobił kilka rekordów i w 1969 roku trafił do zespołu Buffalo Bills.
 
Przez pierwsze trzy lata w Buffalo Bills Simpson nie wyróżnił się niczym nadzwyczajnym i sensację wywołał dopiero w sezonie 1973, kiedy to jako pierwszy biegacz w historii przebiegł ponad 2000 jardów i zaliczył 12 przyłożeń. Przewodził zestawieniu najlepszych biegaczy w latach 1972, 1973, 1975 i 1976, zdobył tytuł Gracza Roku w 1972, 1973 i 1975 roku, Najlepszego Atakującego w 1973 roku oraz, w tym samym roku, Najcenniejszego Zawodnika. W 1978 roku sprzedano go do drużyny San Francisco 49ers, w której spędził dwa sezony. W 1985 roku, pierwszym, w którym było to możliwe, uhonorowano go w Galerii Sław Zawodowych Futbolistów.
 
Po zakończeniu kariery sportowej w 1979 roku próbował sił w aktorstwie. Na tym polu jego największym sukcesem był udział w komediowej trylogii „Naga broń” z Lesliem Nielsenem. Założył też własną wytwórnię filmową Orenthal Productions i występował w reklamach, m.in. sieci wypożyczalni samochodów Hertz oraz rozmaitych produktów spożywczych.
 
W 1967 roku ożenił się z Marguerite L. Whitley, z którą miał troje dzieci: Arnelle (ur. 1968), Jasona (ur. 1970) i Aaren (ur. 1977). Najmłodsza córka utonęła w rodzinnym basenie w wieku dwóch lat. W tym samym 1979 roku Simpson i Marguerite rozwiedli się. Sześć lat później Simpson ożenił się z Nicole Brown, z którą miał dwoje dzieci; Sydneya (ur. 1985) i Justina (ur. 1988). Małżeństwo rozpadło się w 1992 roku, a dwa lata później Simpsona oskarżono o zamordowanie Nicole Brown i jej przyjaciela Ronalda Goldmana. Mimo uniewinnienia O.J. przegrał następnie w procesie cywilnym, jaki wytoczył mu Fred Goldman, ojciec Ronalda, i musiał zapłacić 33,5 mln dolarów odszkodowania.
 
W 2007 roku Simpson w pokoju hotelowym napadł z bronią w ręku na dwóch kolekcjonerów pamiątek sportowych. Rok później został skazany na 33 lata więzienia za porwanie i rozbój; o warunkowe zwolnienie może się ubiegać najwcześniej po dziewięciu latach.